Gleidshop
Eshop

Jak zabránit nudě ve vztahu ?

Z čeho vlastně nuda ve vztahu vzniká? Co je prapříčina? Žijeme v době, která idealizuje krásu, důvtip, bohatství a další kladné lidské vlastnosti. A přesto, že si uvědomujeme, že "dokonalé" osobnosti, jimiž jsme neustále zahlcovány ze všech stran, jsou jen sny, i přesto doufáme, že s takovým partnerem budeme žít.

pixabay.com

 

Lze žít život bez nudy?

Prvotní otázka zní – dá se vůbec nudě vyhnout? Naštěstí ne! Díky obdobím nudy si můžeme uvědomit, že jsme ve vztahu ustrnuli, ocitli se na pokraji agonie...Stereotyp ve vztahu může naznačovat, že pokládáme za samozřejmost partnerovy kladné vlastnosti, že se stáváme tím, co jsme neměli dříve rádi na svých rodičích a že nemáme zájem o změnu. Ať se snažíme sebevíce, budeme se setkávat u partnera s opakujícími se vzorci chování, které ochladí naše nadšení ze vztahu a tak, jako je normální stav střídání „up“ and „down“, objeví se krize v komunikaci, která ztratila svoji původní funkci ze začátku vztahu.

Co bylo dříve zábavné, přišlo o nápaditou pointu, co bylo osvěžující, ztratilo říz, co bylo vzrušující, stalo se předvídatelným…

 

Komunikace – základ dobrého vztahu

Proč? Protože komunikace bez novosti je signálem, že se vyčerpala. Někteří partneři se pak rozhodnou, že vztah raději opustí, další vztah vyhodnotí jako „nutné zlo“ a rozhodnou se, že ve stereotypu budou žít dál. Pro ty, kteří se rozhodnou ve vztahu setrvat existuje návod, jak komunikaci oživit a tím i celý vztah. Nuda je signál, že se pohybujete v kruhu a je potřeba něco změnit.

Snažte se stále nalézat nové formy komunikace s partnerem, nové zážitky, vjemy, pocity...protože pokud dosáhnete ve své komunikaci stropu, pak už jen vždy opakujete, co jste už někdy řekli, udělali...

Ke každému opakování se snažte přidat nějaké rozšíření, prohloubení pociťovaného významu nebo prožívání.

 

Hledejte nové a nové podněty pro vaší mysl, mozek…

Zkuste prolomit strop nudy třeba tím, že si přečtete následující řádky a budete podle nich jednat.

Pohodlně se posaďte se sledujte proud dojmů, emocí a myšlenek.

Identifikujte nějakou nudnou opakující se činnost ve vašem partnerském vztahu (např. vtip nebo hlášku, která již dávno ztratila svojí pointu a přesto jí pořád opakujete).

Vybavte si původní funkci a význam této hlášky, například podělit se o humor, vyjádřit spokojenost s partnerem…

Zkuste znovu najít původní záměr, účel činnosti, komunikace a prožít ho jinak, jiným úhlem pohledu. Oživit ho přidáním dalších souvislostí, zasazením do jiného kontextu, pokuste se o prožití nové interpretace stereotypu a najděte v opakované činnosti skryté sdělení, které si třeba nejste ochotni přiznat. Příklad – partner u jídla vás neustále a opakovaně neurčitě kritizuje. Z toho můžete vyvodit příčiny nespokojenosti a kritiky.

Ve všem zkuste hledat důvod, i v opakování nudných myšlenek ze strany partnera, které mohou znamenat, že váš vztah potřebuje nový rámec.

Nic není vyjádřeno, aniž by nemělo nějakou funkci a nikomu se nelíbí, když je jeho partner nudný.

 

Přeji vám hodně nových invencí na cestě novosti ve vztahu….

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Bc. Ilona Bartovská

jóga, cvičení, TČM

Ilona je pedagogický pracovník, práce s mládeží je jejím celoživotní posláním, které jí naplňuje a baví. Ve svém volném čase se věnuje různým sportovním aktivitám a také dobrovolnické činnosti – práci se seniory, které učí prstovou jógu a cvičení na židlích. K józe se vztahuje i její další mimopracovní aktivita – výuka tzv. Office jógy – zdravotní cvičení pro pracovníky v kancelářích. Má vystudovanou psychologii a pedagogiku a absolvovala také mnoho dalších kurzů ze sportovní a komunikační oblasti. Najdete u ní články plné odborných průzkumů, výzkumů, statistik, poznatků propojené do denní praxe, které vedou k vašemu seberozvoji.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Už od nepaměti se všechny důležité věci řešily u jídelního stolu. Dnes jsme na to možná trochu zapomněli. Společné stolování v kombinaci s metodou Feng-Shui vnese do života soulad, stabilitu a zlepší mezilidské vztahy i v dnešní uspěchané době. Vyzkoušejte a výsledek uvidíte sami.

9.12.2017
Hodnocení:
Dali jste si na začátku roku předsevzetí, že zhubnete? Zadařilo se, nebo návštěvu fit centra a úpravu stravy dál a dál odkládáte?
19.7.2017
Hodnocení:

Každá z vás určitě vyzkoušela spoustu jídelníčků, cvičení a metod jak zhubnout, ale valný, spíše žádný výsledek to nepřineslo. Přináším vám pár jednoduchých a levných rad, s kterými při důsledném dodržování zaznamenáte vytoužené výsledky.

6.6.2016
Hodnocení:

Zelený čaj je již dlouho doporučovanou součástí zdravé výživy, ale stále oblíbenější se stává jeho další odrůda: Matcha tea. Což je typ zeleného čaje, který je vyroben z mladých čajových lístků, které jsou rozemlety do jasně zeleného prášku. V čem se tento prášek liší od tradičního zeleného čaje?

22.2.2019
Hodnocení: